1. Ulusal Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi

1. Ulusal Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi 19-20 Kasım 2011 tarihlerinde “Gıda Katkı Maddeleri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlığı altında Ankara Kızılay’da Vakıflar Genel Müdürlüğü Kongre Salonunda gerçekleştirildi.

Konusunda uzman 100’ü aşkın akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede ilahiyat, tıp, veterinerlik, su ürünleri ve ziraat fakülteleri ile kimya ve gıda mühendisliği bölümlerinden akademisyen ve uzmanlar, 23 adet sözlü bildiri ve 19 adet poster bildirisi sundu. Kongre tebliğleri Kongre Kitabı haline getirilerek meraklılarının istifadesine sunuldu.

İki önemli kavram: İstihale ve istihlak… Kongrede gıda katkı maddeleriyle ilgili iki önemli kavram olan “istihale” ve “istihlak” konuları tartışıldı.

İstihale kavramıyla gıda katkı maddelerinin üretimleri süresince geçirdikleri kimyasal değişimler irdelendi.

İstihlak kavramıyla ise gazlı içeceklerdeki alkol oranı başta olmak üzere büyük miktardaki bir helal gıdanın içinde küçük miktarlardaki helal olmayan maddelerin yok olması konusu incelendi.

Bu iki kavramla ilgili örnekler İslam hukuku ile çeşitli alanlardan uzmanlar tarafından irdelendi.

Bu konuda, bu kapsamda ülkemizde ilk kez düzenlenen kongreye, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü, TSE ve helal gıda sertifikası veren diğer kuruluşlardan ve TÜ-MER gibi tüketici STK’larından temsilciler katıldı.

Kongreyle ilgili detaylı bilgi, belge ve görseller için link:
helalvesaglikli.org/etkinlikler-menu/kongreler-menu/21-kongre-1

KONGRE KİTABINI aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:
helalvesaglikli.org/docs/kongre/1/1_ulusal_helal_ve_saglikli_gida_kongresi_kitabi.pdf

 

Popularity: 7% [?]