Hakkımızda

Doğru Bilgi ✓ Doğal Besin ✓

Yediğimiz-içtiğimiz gıdalar bizim fiziksel yapımıza tesir ettiği gibi, manevi yapımızı da etkilemektedir. Dolayısıyla helal gıdalarla beslenmek isteyen müslüman tüketici yapacağı alışverişte aldığı gıdalara dikkat etmeli, şüphelendiğı bir konu varsa bunu sormalıdır.

Bir katkı maddesinin tabiatını veya kökenini öğrenmek için en iyi yol, üreticiye sormaktır. Etiket üzerindeki anlaşılmayan noktalar böylece öğrenilmiş olur. Şüphelendiğiniz konularda bize müracaat edebilirsiniz.

• Ambalajın üzerindeki içindekiler listesi dikkatli okunmalıdır

• Özellikle ufak yazılara dikkat edilmelidir

• Süpheli gıda katkı maddelerini üretici firmaya sormalıyız.

• Restorant, lokanta, büfe, uçakta, işyeri kantininde ve fırın gibi yerlerden ambalajsız olarak satılan yemek ve tatlı çeşitlerinin içinde ne olduğunu özellikle hayvansal bir gıda veya hayvansal katkı maddeleri ve alkol içerip içermediği sorulmalıdır. Eğer bu yerlerde helal yemek yoksa gelecekte dikkate almalarını rica etmeliyiz.

• Yemekte kullanılan et ve katkı maddelerinin İslâmi usulle kesimden sağlanıp sağlanmadığı ve domuz ürünleri ve alkolden arınmış olup olmadığı bilinmediğinde yani açıkça emin olmadığımız ve şüphelendiğimiz gıdaları yemekten kaçınmalıyız

• Çocukların gittiği yuvalarda ve okularında neler yendiğini öğretmenleriyle konuşup öğrenmeliyiz ve yetkilileri helal-haram ve çocukların neler yiyebileceği konularında bilgilendirmeliyiz.

• Gıdalarda domuz yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir katkı maddesi yoktur’ ifadesi etikete konmuş olabilir. Fakat kesimi islamî usule göre yapılmamış hayvanlardan elde edilmiş katkı maddesi var mı yok mu, bunuda öğrenmek gerekir.

• Kosher damgalı ürünler helal anlamına gelmemektedir. Bu tip ürünler her zaman garantili olmadığından dikkat etmeliyiz.

• Müslüman gıda tüketicisi bilinçli olmalı ve hakkını aramalıdır.

1 thought on “Hakkımızda

    MUSTAFA ŞENER

    (3 Eylül 2011 - 09:48)

    BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLMAK FARKLI BİRŞEY! MÜSLÜMAN İKİ KEZ DAHA BİLİNÇLİ OLMAK ZORUNDA. BU NEDENLE BÖYLE BİR PLATFORMUN OLUŞMASINA SEBEP OLDUKLARI İÇİN BU PLATFORMUN YÖNETİCİLERİNİ KUTLUYORUM VE ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM. BİR ÖNEMLİ HUSUSTA ŞU;HER DOĞAL VE HİJYENİK ŞEY HELAL OLMAYABİLİR! AMA HER “HELALGIDA” AYNI ZAMANDA HİJYENİKTİR. PEKİ TÜKETTİĞİMİZ ŞEYLERİN GERÇEKTEN HELAL OLUP OLMADIĞINI (İSLAMİ PRENSİPLERE UYGUNLUĞUNU) BİREYSEL OLARAK OLARAK ANLAMAMIZ MÜMKÜN MÜ? BENCE DEĞİL, ÇÜNKÜ BU TEKNİK BİR KONU, ANCAK ERBABI BİLEBİLİR. PEKİ BUNU BİZİM ADIMIZA KİM YAPACAK VEYA BU DENETİMİ KİMDEN İSTEYECEĞİZ. BENCE BU SİZİN VEYA BİZİM GİBİ BİLİNÇLİ KİŞİLERDEN OLUŞAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN İŞİ. ÖNCE “FARKINDALIK” OLUŞTURARAK ÜRETİCİYİ BÖYLE BİR YOLA ZORLAMAK, AKABİNDE DE BİZİM ADIMIZA BU DENETİMİ YAPACAK PROFESYONEL ÖRGÜTLERİ KURMAK VEYA VARSA KURULMUŞ VE İŞLER VAZİYETTEKİ KURULUŞLARI DESTEKLEMEK GEREKLİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.SAYGILARIMLA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir