Hazır Kıymadan Uzak Dur!

HAZIR KIYMA ALMAYALIM!
Hazır kıymada hayvan yemi bile var!

İstanbul’da hazır kıyma konusunda yapılan çalışmalara Vefader olarak bizde katılmış ve çarpıcı sonuçlara şahit olmuştuk.

Bir zaman İzmir’de domuz kıymasından yapılan çiğ köfteyi yiyenlerin zehirlenme haberleri yayıldı, bir zaman bazı, şekerlemelerde, ilaç kapsüllerinde domuz jelâtinin kullanıldığı haberleri yayıldı, bir zaman renksiz ve boyalı gazozlarda alkol olduğu ortaya çıktı. Skandal olaylar böylece sürüp gidiyor. Bugünlerde de marketlerde satılan Hazır Kıymalarla ilgili GIDA TERÖRÜ haberleri medyada yayınlanıyor. İşte bu skandal haber:

“Gözümün Önünde Kıymamı Hazırlayan Kasabımı Geri İstiyorum Projesi” kapsamında İstanbul’dan toplanan örneklerin analizi tüyler ürperten gerçeği ortaya çıkardı.
Sivil toplum kuruluşlarınca başlatılan “Gözümün Önünde Kıymamı Hazırlayan Kasabımı Geri İstiyorum Projesi” kapsamında İstanbul’da çeşitli market ve kasaplardan toplanan 127 hazır kıyma örneğinin laboratuar sonuçları tehlikeyi gözler önüne serdi.

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası, Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği ve Tüketiciler Birliği, yaptıkları araştırmayla ilgili dün İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nde basın toplantısı düzenledi. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Dr. Can Demir, incelenen hazır kıymaların içinde kemik, tavuk sakatatları, antibiyotik ve hayvan yemlerinin yanı sıra renk vermek için havuç bulunduğunu söyledi.

Mevzuata göre hazır kıymanın satışının yasak olduğunu belirten Demir, “Hazır kıymanın muhafaza koşulları bakımından yüzde 75’inin, hastalık ve zehirlenme etkenleri bakımından da yüzde 38’inin uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Büyük marketlerdeki et reyonlarında bile bu hazır kıymalar bulunuyor. Hazır kıyma canımıza kıyıyor” diye konuştu.

AA

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir