Başlarken…

Yediğimiz-içtiğimiz gıdalar bizim fiziksel yapımıza tesir ettiği gibi, manevi yapımızı da etkilemektedir. Dolayısıyla helal gıdalarla beslenmek isteyen müslüman tüketici yapacağı alışverişte aldığı gıdalara dikkat etmeli, şüphelendiğı bir konu varsa bunu sormalıdır.
Bir katkı maddesinin tabiatını veya kökenini öğrenmek için en iyi yol, üreticiye sormaktır. Etiket üzerindeki anlaşılmayan noktalar böylece öğrenilmiş olur. Şüphelendiğiniz konularda bize müracaat edebilirsiniz.

• Ambalajın üzerindeki içindekiler listesi dikkatli okunmalıdır

• Özellikle ufak yazılara dikkat edilmelidir

• Süpheli gıda katkı maddelerini üretici firmaya sormalıyız.

• Restorant, lokanta, büfe, uçakta, işyeri kantininde ve fırın gibi yerlerden ambalajsız olarak satılan yemek ve tatlı çeşitlerinin içinde ne olduğunu özellikle hayvansal bir gıda veya hayvansal katkı maddeleri ve alkol içerip içermediği sorulmalıdır. Eğer bu yerlerde helal yemek yoksa gelecekte dikkate almalarını rica etmeliyiz.

• Yemekte kullanılan et ve katkı maddelerinin İslâmi usulle kesimden sağlanıp sağlanmadığı ve domuz ürünleri ve alkolden arınmış olup olmadığı bilinmediğinde yani açıkça emin olmadığımız ve şüphelendiğimiz gıdaları yemekten kaçınmalıyız

• Çocukların gittiği yuvalarda ve okularında neler yendiğini öğretmenleriyle konuşup öğrenmeliyiz ve yetkilileri helal-haram ve çocukların neler yiyebileceği konularında bilgilendirmeliyiz.

• Gıdalarda domuz yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir katkı maddesi yoktur’ ifadesi etikete konmuş olabilir. Fakat kesimi islamî usule göre yapılmamış hayvanlardan elde edilmiş katkı maddesi var mı yok mu, bunuda öğrenmek gerekir.

• Kosher damgalı ürünler helal anlamına gelmemektedir. Bu tip ürünler her zaman garantili olmadığından dikkat etmeliyiz.

• Müslüman gıda tüketicisi bilinçli olmalı ve hakkını aramalıdır.

Yazar: admin

3 thoughts on “Başlarken…

  Ali

  (29 Mayıs 2010 - 23:45)

  Selamun aleykum, gerçekten bu tür ürünlere çok ihtiyaç var en kısa sürede sitenizin açılmasını merakla beklemekteyiz. Teşekkürler.

  A.Efe

  (24 Haziran 2010 - 08:01)

  Tebrik eder,üstün hizmetler temenni ediyorum.
  24.06.2010
  A.Efe

  Fatıma

  (8 Nisan 2011 - 03:56)

  Allah razı olsun sizlerden. Ben bir diyetisyen adayı olarak siteyi çok kullanıyorum çok memnunum ancak daha sık güncellenen daha çok paylaşım olan bi site olmasını isterim bu sitenin.
  Selametle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir