Posted on

Diyanet ve Helal Gıda

Helal gıda sertifikası
İçerdiği maddeler nedeniyle Margarin, şekerleme, cola ve benzeri sanayi üretimi gıda ürünlerinin helal mı haram mı tartışmasına son noktayı koyacak çalışma için düğmeye basıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Bardakoğlu, Başkanlığımızın, helal gıda, helal gıda sertifikası veya bir gıdanın dini esaslara uygun oluşup oluşmaması konusunda daha aktif rol alması gerekiyor dedi.
 
Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Şanlıurfa’da düzenlenen İl Müftüleri Semineri’nin değerlendirme toplantısında, seminerde görüşülen konulara ilişkin görüşlerini açıkladı.
Helal gıda konusuna da değinen Bardakoğlu, hayvan kesiminin tarih boyunca tüm dinlerde önemli bir konu olarak gündeme geldiğini belirtti.
Son dönemde teşkilatlarına gelen soruların önemli bir kısmının helal gıdayla ilgili olduğunu ifade eden Bardakoğlu, ”Bu sorular, halkımızı konu hakkındaki ilgi ve hassasiyetini gösteriyor” diye konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, helal gıda ile ilgili şunları anlattı:
”Günümüzde halkımız ve çeşitli kuruluşlar, özellikle ihracatta bulunan kuruluşlar, kendi gıda maddelerinin helal olup olmadığı konusunda müftülüklerimizden sıkça görüş istemektedirler. Devletimizin konularla ilgili mevzuatları vardır. Ama mesele, dini olduğu için başkanlığımızın, helal gıda, helal gıda sertifikası veya bir gıdanın dini esaslara uygun oluşup oluşmaması konusunda daha aktif rol alması gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığının, bu konuda çalışmalar ve işbirliği yaparak, halkımızın bu konudaki ihtiyaçlarına cevap vermesi lazım.”   
 
kaynak.gapgundemi.com