Posted on

Limonatayı Böyle Bilmezdik

” İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre, San Diego’daki California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, limonatanın böbrek taşlarının oluşumuna karşı önleyici olduğunu ortaya koydu.

Bol miktarda sıvı tüketmenin zaten böbrek taşı oluşumunu engellemek açısından önemli olduğunu vurgulayan Roger L. Sur ve ekibi, özellikle de limonatanın, içerdiği bol miktardaki sitrat sayesinde böbrek taşına karşı etkili olduğunu belirtti.

İki litre suya yaklaşık 113 gram limon suyu katan araştırmacılar, elde ettikleri limonatayı her gün bir grup böbrek taşı hastasına içirdi. Araştırmacılar, zamanla bu kişilerdeki böbrek taşı oluşumu oranının 1,00’dan 0,13’e gerilediğini gözlemledi.

Böbrek taşı rahatsızlığı çekmiş kişilerde 5-10 yıl içinde tekrar taş oluşması olasılığının yüzde 50 olduğuna dikkati çeken bilim adamları, araştırma sonuçlarının bu açıdan önem taşıdığını da sözlerine ekledi. ”
Konuyla alakalı olarak M Es’ad Coşan Hocaefendiye sorulan bir soruya verilen cevap:
Soru:
–Bazı kolalarda alkol olduğu söyleniyor; doğru mu?
Cevap –Alkol olduğunu bilmiyorum. Yalnız bazı markalarda uyuşturucu ve alışkanlık yapıcı maddeler olduğu söyleniyor.
Sorunun tam cevabı olmaz da, bu konuda umûmî bir şey söylemek istiyorum kardeşlerime… Bakkaldan gidip iki tane limon alın, bir tencere limonata olur. Şu kadarcık bir şey alıyorsunuz, dünyanın parasını veriyorsunuz. Yazık, günah… Limonları alın, şişeye sıkın; şekerle iyice karıştırın! Ondan sonra gittiğiniz yerde, plastik bir bardağın içine biraz su koyup, ondan karıştırıp içtiniz mi, otuz kişiye yetecek limonata olur. Biz hacca giderken filân böyle yapıyoruz, bozulmuyor da…
Bunun dut şurubu böyle oluyor, vişne şurubu böyle oluyor. Tabii olarak sıkıyorsunuz, hiç kaynatma filân yok… Kevgirden geçiriyorsunuz. Üstüne boca ediyorsunuz toz şekeri… Böyle kıvamlı koyu bir şey oluyor. Koy şişeye… Gittiğin yerde, bardağın dibine bir parmak dök ondan… Üstüne su koy, içine bir buz at… Kaç kişi istifade ediyor.
Benim şu anda midemde gastrit var, onikiparmak barsağında ülser var… Bizim gibi insanların stresli hayatından, telâşımızın çokluğundan oluyormuş. Hacca filân gittiğimiz zaman, ordaki kolalı içecekleri içince hasta oluyorum. İçindeki malzemeler zararlı malzemeler oluyor, asidi fazla geliyor. Veyahut içinde bir başka boya malzemesi oluyor, kanserojen bir şey olabiliyor.
En iyisi her şeyin tabiisi… Pamuklu giyinmek, yünlü giyinmek, deri giyinmek… Has ekmek, kepekli ekmek yemek… Tabii meyva suyu içmek…
Sütü al, yoğurdu kendin çal… Çünkü, Allah bilir o yoğurdu yapanlar nasıl yapıyorlar!.. İçine kireç mi koyuyorlar, salyangoz mu koyuyorlar… Kendin göre göre yap!.. Sütü al süt kurumundan, yoğurdu kendin mayala!..
Tabii gıdaya alıştırın kendinizi… Alıştıralım hepimiz, prensip edinelim!..