Ramazan Ayında Suyun Önemi

Prof.Dr.Ayşe BAYSAL ile…

Su vücudumuzun vazgeçilmezidir. Ramazan ayı boyunca da yeterli su alımına mutlaka dikkat etmek gerekir. Vücut uzun süre susuz kalacağı için sahurda ve iftarda vücut için gerekli suyu almak şarttır.

Suyun Başlıca İşlevleri

Su insan hayatı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. Beden suyunun %10′u yitirildiğinde yaşam tehlikeye girer. Bedendeki su miktarının %20 eksilmesi ise ölümle sonuçlanır. Bu nedenle insan besin almadan günlerce yaşayabilmesine karşın su içmeden ancak birkaç gün yaşayabilir. Besinlerin ağızdan alınmasından hücre içinde kullanımına değin tüm aşamalarda suya gerek vardır. Ağızda besinin çiğnenerek yemek borusundan akabilir hale gelmesi suyu gerektirir. Midede sıvılaşması, sindirimin başlaması, incebağırsakta sindirimin sürdürülmesi, sindirilemeyen öğelerin kalınbağırsağa taşınması, sindirilen öğelerin kana emilmesi ve metabolizma sonucu oluşan zararlı atıkların dışarı atılması suyu gerektirmektedir.

Su Gereksinmesi

Bedenden yitirilen suyun anında karşılanması zorunludur. Hareketsiz ve normal koşullarda yaşayan insanın asgari su gereksinmesi günlük 1.5 – 2.0 litre kadardır. Su gereksinmesinin karşılanması için yüksek miktarda şeker içeren meşrubatın içilmesi obezite riskini artıracağından sağlıksız bir davranıştır. Aşırı çay, kahve ve kolalı içeceklerin içilmesi kafein alımını artıracağından uygun bir davranış değildir.

Su içinde kalsiyum, magnezyum gibi mineraller bulunur. Su ve mineraller karbon içermediğinden enerjiye dönüşmez. Enerji oluşturmayan herhangi bir şey yağa dönüşmediğinden şişmanlatması söz konusu değildir. Formda kalmak ve performansı artırmak için en iyi içecek doğal dengeli mineral yapısı olan sulardır.

Özellikle Yaşlıların Ramazanda Su Alımına Özen Göstermeleri Gerekir

Yaşlı bireylerde, su eksikliği önceden var olan rahatsızlıkların ilerlemesine neden olur.

Yaşlılarda ilaç kullanımı fazladır. Su eksikliği ilaçların toksik etkisini artırır. Su eksikliği sonucunda elektrolit dengesi bozulduğundan hastalık komplikasyonları artar. Su eksikliğinin oluştuğu yaşlıların % 40 ile % 60′ında ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı gözlenmiştir. Yaşlı bireyin günlük en az altı su bardağı su içmesi sağlanmalıdır.

Yetersiz Su Alımının Ortaya Çıkaracağı Sorunlar

Su alımı az olduğunda yoğun idrar üretimi böbrekleri yorarken, yeterli su alındığında böbreklerin yükü hafifler. Yetersiz su alımı tuz atımını azalttığından yüksek tansiyon riskini ortaya çıkartır. Taş oluşumunun önlenmesi için idrarın yoğunluğunun azaltılması gerekir. Bunun için de çok su içilmesi zorunludur.  İdrar yolları enfeksiyonundan korunmada ve hastalığın iyileşmesinde yeterli su içiminin yararlı olduğu bildirilmiştir. Su alımının artması idrar yoğunluğunu azaltarak ve idrar çıkışını hızlandırarak olası kanser yapıcıların idrar kesesi hücrelerine etkilerini azaltır. Yetersiz su alımı bağırsağın düzenli çalışmasını olumsuz etkiler. Diğer hücrelerde olduğu gibi deri hücreleri de işlevlerini yerine getirmek için yeterli su içermek zorundadırlar. Yetersiz su alımında hücre içi suyun azalması kurumayla sonuçlanır. Bedenin su düzeyinin azalmasının bilişsel performansı azalttığı da ileri sürülmüştür.

Su Kaybının Karşılanması

Ramazanda şafakla gün batımı arasında su içilmediğinden özellikle sıcak havada bedenden yitirilen suyun karşılanması güçleşir. Proteinden zengin ağır yemekler su gereksinmesini artırdığından sahur ve iftarda su içeriği de yüksek sebze ağırlıklı yemekler yenmeli, yemek sırasında, akşam otururken ve gece uyanık olunduğu zaman su içilmelidir. İftarda birdenbire çok su içme yerine az su ile oruç bozulmalı, yemek sırasında, sonrasında ve sahurda gün boyu yetecek kadar su içilmelidir. Unutmamalıdır ki, insan bir süre besinsiz yaşayabilir ama susuz yaşayamaz.

Su Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Suyun kalite standartları etiketinde belirtilmektedir. Su seçerken etiketteki bilgiler dikkatle okunmalıdır. Etikette kalite standartları, Sağlık Bakanlığı’nın izni, kaynak adresi bulunmuyorsa su satın alınmamalıdır.

Suyun sertlik derecesinin yüksek olması, kalsiyum, magnezyum ve flor gibi sağlık için yararlı mineralleri daha çok içermesindendir. Bu, sağlık açısından olumlu bir niteliktir. Etikette kalite standartlarında yer alan bazı öğeler fenolik ve organik maddeler olarak yer almaktadır. Suda bunların bulunmaması ya da çok az bulunması suyun iyi kalitede olduğunu gösterir. İyi kalitedeki su sağlığın güvencesidir. Kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek, sodyum içeriği düşük su tercih edilmelidir.

Ramazan ayı boyunca da yeterli su alımına mutlaka dikkat edilmelidir.

İftarda birdenbire çok su içmek yerine az su ile oruç bozulmalı, yemek sırasında ve sahurda gün boyunca yetecek kadar su içilmelidir.

Popularity: 1% [?]