Sivas’ta “Helal ve Sağlıklı Gıda Paneli”

Sivas İlim Kültür ve Sanat Derneği (İLKSAD) ile Türkiye genelinde Helal ve Sağlıklı Gıdalar, Gıda Güvenliği gibi konulardaki çalışmalarıyla tanınan Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu tarafından “HELAL ve SAĞLIKLI GIDA” konulu bir panel düzenlendi.
Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panele; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra  Samsun 19 Mayıs Üniversitesinden;  Veteriner Fakültesi Dekan  Yardımcı  Prof.Dr. Mehmet TÜTÜNCÜ, Prof.Dr  Mürsel KÜÇÜK, Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Aydın HİM  ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Ömer CEVİT, tıp fakültesinden ve ilahiyat fakültesinden çok sayıda akademisyen ve davetli  katıldı. Özel televizyon kanallarının yoğun ilgi gösterdiği panele mazeretleri nedeniyle katılamayan Sivas Valisi KOLAT kutlama mesajı gönderdi.Sivas’ın önde gelen genç yetenekli beyinlerinden İlim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Mustafa YURTSEVEN’in selamlama konuşması ve dernek hakkında verdiği kısa bilgilerle açılışı yapılan panel, Helal ve Sağlıklı Gıda Platformunun tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti.

Sonrasında Helal ve Sağlıklı Gıda Platformun kurucu üyeleri arasında da yer alan, panel yöneticisi, Sağlıklı Yaşam Uzmanı Veteriner Hekim Hakan FARIMAZ, Platformun kuruluş amacı, Türkiye Geneli çalışmalarını ve gelecek beklentilerini anlattı.

Panelin ilk konuşmacısı Cumhuriyet Üniv. İlahiyat Fak. İslam Hukuku Bölümü Öğr. Görevlisi Prof. Dr. Abdullah KAHRAMAN idi. “Helal Gıda” konulu konuşmasına Haram kavramının tanımıyla başlayan KAHRAMAN, vücuda alınan besinlerin insan şahsiyeti üzerindeki etkisini anlatıldı. Bir çok önemli hususa da parmak basıldı:

“Alınan gıdalar, yenen yiyecekler kişilerin salih amellerini de etkiler.”

“Haram ve helal kılma yetkisi sadece Allah’ındır. Peygamberlerin bu konudaki yetkisi, Allah’ın onlara verdiği izin oranındadır.”
“İlk inen ayetler helal ve haramı bildiren ayetlerdir.”
“Temiz olan ve kötü, pis olan yiyecekleri Kur’an ortaya koymuş, Hz. Peygamber de bunları açıklamıştır.”“Hanefi fıkhına göre İnsan sağlığına zarar veren her şey haramdır.”

“Gıda ve beslenme gibi önemli konularda fetva verilirken helal yönden ziyade haram yön (ihtiyat tarafı yani takva yönü) ön plana çıkarılarak fetva verilmelidir. Mesela,  genetiği değiştirilmiş ürün(GDO) yemeyen insanın ölmemesi gibi. Ama ne zaman kadar? Ta ki Müslümanlar bu konuda bilinen, tanınan ve güvenilir olan ürünler yapana, üretene kadar.”

Popularity: 2% [?]